Molimo sačekajte...
Sigurno postoji mnogo pitanja o tome kako se vodi trudnoća, kakvi su pregledi, analize koje treba obaviti, kakva treba biti ishrana, da li se preporučuje rad u trudnoći, ili pak sport.
Sve što Vas interesuje, mi ćemo Vam sa zadovoljstvom odgovoriti. Slobodno nas pozovite.
Na pregled je najbolje doći dve nedelje nakon izostanka menstruacije. Tada se obavlja ginekološki pregled i pregled ultrazvukom radi samog uvrđivanja trudnoće.
U toj ranoj trudnoći možemo ustanoviti položaj trudnoće (u materici ili van materice), srčane tonove ploda, broj plodova u materici. Ako ne znate kada je bila poslednja menstruacija, odredićemo starost trudnoće i verovatni termin porođaja.
Praćenje trudnoće koje se svim trudnica rutinski radi u obuhvata pored mesečnih ultrazvučnih pregleda i :
U ovom periodu radi se tzv. ekspertni UZ gde se procenjuje rizik od hromozomopatije i bolesti vezanih za genetiku.
Pregleda se tzv. Nuhalna translucenca (to je nakupina fluida iza vrata bebe) koja ne bi smela biti veća od 3 mm. Ako je veća treba Vas, verovatno, uputiti na „Double“ test, vađenje krvi i procenu koncentracije hormona vezanih za trudnoću za datu gestacisku starost U ovom periodu dostupna je pogledu glavica ploda, moždana struktura, nosna kost, srčana radnja, želudac, insercija pupčanika, ruke i noge i protok kroz ductus venosus.
Ovaj pregled se bazira na posmatranju ploda:
Ukoliko otkrijemo odstupanja od fiziološkog nalaza potrebno je pacijentkinju poslati na konsultativni ultrazvučni pregled.
U ovom periodu pratimo razvoj anatomije ploda i njegov rast. Pored toga pregledamo posteljicu:
Odnosno ultrazvučni pregled u kojem se uočavaju i mere najvažniji markeri za Daunov sindrom:
kao i
Adekvatno urađenim ultrazvučnim pregledom uz analizu dva hormona iz Vaše krvi („dabl“ test), mogućnosti otkrivanja Daunovog sindoma su oko 90-95%.
Ukoliko je rezultat Dabl (Double) testa visokog rizika odnosno u crvenoj zoni, preporučuje se amniocenteza (uzimanje plodove vode, odnosno analiza genetskog materijala ploda).
Test se radi ukoliko hormoni iz Dabl (Double) testa nisu u referentnim granicama ili ste preskočili da uradite Dabl (Double) test. Podrazumeva ultrazvučnu pregled i analizu tri hormona iz Vaše krvi.
Adekvatno urađenim ultrazvučnim pregledom uz analizu dva hormona iz Vaše krvi („dabl“ test), mogućnosti otkrivanja Daunovog sindoma su oko 90-95%.
Ukoliko je rezultat Dabl (Double) testa visokog rizika odnosno u crvenoj zoni, preporučuje se amniocenteza (uzimanje plodove vode, odnosno analiza genetskog materijala ploda).
Amniocenteza je procedura u kojoj se pod kontrolom ultrazvuka tankom iglom ulazi kroz prednji trbušni zid majke i uzima mala količina amnionske tečnosti odnosno plodove vode. Amnionska tečnost sadrži bebine ćelije koje je moguće analizirati i odrediti kariotip ploda, odnosno genetsko zdravlje bebe. Na taj nači se mogu isključiti najćešći genetski poremećaji kao što su: Daunov sindrom, Turner-ov sindrom, Edwards-ov sindrom, itd.
Osnovne indikacije za amniocentezu su:
Vanredne analize
Ukoliko je potrebno, pored standardnih analiza u 24. nedelji trudnoće se kod trudnica kod kojih postoji opravdan razlog radi i oralni glukozo test tolerans (OGTT), kao provera glukoregulacije u trudnoći.
Osnovne indikacije za OGTT su:
Ovaj test može da se radi i ranije u trudnoći ako su povišene vrednosti glikemije na tašte na mesečnim kontrolama.
Ukoliko su vrednosti glikemije u OGTT povišene znači da pacijentkinja ima dijabetes melitus u trudnoći. Na dalje do kraja trudnoće trudnica mora da se pridržava dijabetične dijete i da mesečno radi dnevni profil glikemije u bolničkim uslovima.